Hakkımızda

Teori Dergisi

Teori dergisi, “Bütün Ülkelerin İşçileri ve Ezilen Uluslar Birleşin” sloganı ile 1990 yılının Ocak ayından bu yana yayınını sürdürmektedir. Teori, 1984 yılında yayımlanmaya başlayan ve Türkiye solunda neoliberal etkinin geriletilmesinde önemli rol oynayan Saçak dergisinin ardılı olarak yayın hayatına başlamıştır.

Dergide ele alınan konular arasında, Türkiye bilimsel sosyalist hareketinin geçmişi ve geleceği, uluslararası Marksist hareketin temel sorunları, bilim ve bilimsel sosyalizm ilişkisi, Kemalist devrimin bütünsel tahlili, Türkiye Millî Demokratik Devriminin yönelimleri, özelleştirmeler ve emekçi hareketleri, emperyalizm ve bölge politikaları, uluslararası ittifaklar ve Avrasyacılık, siyaset bilimi ve kamu ilişkisi, devlet teorisi ve felsefesi, güncel siyasal meselelerin teorik-stratejik değerlendirmeleri ile sanat alanında her türlü kuramsal tartışmalar bulunmaktadır. Bu çerçevede hazırlanan her makale yayın kurullarımızın onayından geçtikten sonra yayımlanmaktadır.

Yayımlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazar, yayımlanan yazısının yayın hakkının Teori’de olduğunu kabul etmiş sayılır. Özel durumlar dışında, gönderilen makalelerin daha önce başka hiçbir yerde yayımlanmaması, özgün bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Teori’ye yazı göndermek isteyen yazarlar, künyemizde yer alan e-posta adresini kullanabilirler.